Jak działa alkomat?

0
238
alkomat badanie
alkomat badanie

Ilość występujących obecnie na rynku urządzeń, które służą do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu jest ogromna. Alkomaty działają w różny sposób, a ich przedziały cenowe uzależnione są od jakości oraz marki.

Alkohol, który zostanie przez nas spożyty, przedostaje się przez układ pokarmowy do krwi, a następnie do płuc. W pęcherzykach płucnych ulega odparowaniu i w taki oto sposób przedostaje się do wydychanego przez nas powietrza. Pamiętajmy również o tym, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem i naraża na śmierć lub wystąpienie innych ciężkich obrażeń nie tylko kierowcę, ale także pasażerów oraz wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

Czym jest alkomat?

Alkomat jest urządzeniem przeznaczonym do wykonywania pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Umożliwia określenie stężenia alkoholu w momencie wykonywanego testu. Alkomaty są głównie wykorzystywane przez Policję, w celach sprawdzania trzeźwości kierowców, którzy poruszają się po drogach. Urządzenia te stają się coraz bardziej popularne jako alkomaty osobiste, które pozwalają wykonać badanie na własny użytek i ocenić, czy w bezpieczny sposób możemy prowadzić pojazd.

Wybierając alkomat zwracajmy uwagę na to, czy urządzenie jest miarodajne. Produkty markowe nie należą do najtańszych, ale to właśnie takim powinno się najbardziej ufać. Najtańsze alkomaty kupimy już za 130 zł, natomiast na te z górnej półki wydamy nawet kilka tysięcy złotych. Każdy alkomat powinien być dwa razy do roku odsyłany do producenta i poddawany kalibracji. Koszt wynosi z reguły kilkadziesiąt złotych i daje nam gwarancję poprawności wykonywanych pomiarów. Urządzenia, które posiadają służby porządkowe, również podlegają kalibracji.

Działanie alkomatu i rodzaje sensorów

Alkomat zbudowany jest z 3 podstawowych elementów:

  • Układ mechanicznej obróbki powietrza – z wprowadzonego przez ustnik alkomatu powietrza pewna jego część wpada do sensora alkomatu. Taki sensor nazywa się „sercem alkomatu”. Dlatego też dobrej jakości produkt zapewnia dokładność pomiaru bez względu na to, z jaką siłą powietrze zostało wdmuchane do wnętrza urządzenia.
  • Sensor czyli „serce alkomatu” – w tańszych rodzajach alkomatów stosuje się sensory półprzewodnikowe. W tym przypadku utleniający się etanol na powierzchni elektrody przyczynia się do wzrostu przewodności półprzewodnika. Natomiast w tych droższych modelach korzysta się z sensorów elektrochemicznych. Pomiar stężenia alkoholu polega na elektrochemicznym utlenianiu etanolu poprzez związki chemiczne na powierzchni elektrody. Pomiar ten jest bardzo dokładny i wiarygodny.
  • Układ elektroniczny – jego głównym zadaniem jest obliczenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, a następnie jest on przedstawiany na wyświetlaczu alkomatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here