Jak przygotować samochód na sprzedaż?

0
165
Jak przygotować samochód na sprzedaż? 2
Jak przygotować samochód na sprzedaż? 2

Niestety na prawie każdego właściciela samochodu w pewnym momencie przychodzi czas, kiedy to musi on pożegnać się ze swoim ulubionym pojazdem i wystawić go na sprzedaż. Jest to zazwyczaj trudny moment, ponieważ przyzwyczajamy się do swoich samochodów i dbamy o nie, dlatego nawet, gdy już mamy inny pojazd, stare auto zawsze będzie wzbudzało pewien sentyment. Dlatego warto porządnie zastanowić się nad tą decyzją, a gdy już ją podejmiemy, odpowiednio przygotować zarówno siebie jak i sam pojazd na sprzedaż.

W pierwszej kolejności musimy pomyśleć o stanie technicznym naszego samochodu

. Nikt nie chce kupować wadliwego pojazdu, a sprzedaż auta z zatajeniem jego usterek i wad jest zwyczajnym oszustwem, którego z pewnością nie chcielibyśmy doświadczyć na własnej skórze. Dlatego warto przyjrzeć się poszczególnym elementom naszego pojazdu, a najlepiej zlecić to profesjonaliście, który dokona niewielkich i zazwyczaj niezbyt kosztownych napraw lub ulepszeń. Jeżeli sprzedajemy samochód jako wadliwy, oczywiście nie ma tutaj sensu przeprowadzanie ogromnych napraw, ale jeżeli można zrobić coś, co podniosłoby wartość samochodu i jego ocenę przez potencjalnych nabywców, a nie wymaga dużego nakładu finansowego, warto się na tym skupić. W elementy takie jak żarówki, bezpieczniki, tarcze hamulcowe, nowy wydech czy nawet opony warto zainwestować, gdyż właśnie na nich możemy znacznie zyskać na zainteresowaniu kupujących.

Po zadbaniu o właściwy stan techniczny pojazdu wystawianego na sprzedaż, możemy skupić się na jego względach estetycznych i poprawić nieco jego wygląd. Samochód zadbany i przygotowany na użytkowanie przez nowego właściciela będzie dużo atrakcyjniejszy, a dzięki temu nabywcy będą w stanie więcej za niego zapłacić. To, co zazwyczaj robi wrażenie na osobach zainteresowanych kupnem auta, to umyty silnik. Najlepiej, jeżeli zlecimy to zadanie osobie, która się na tym zna, a jeżeli sami chcemy się podjąć czyszczenia, pamiętajmy o zastosowaniu specjalnie przeznaczonych do tego celu środków i ścisłego stosowania się ich instrukcji użycia. Aspekty, na których powinniśmy się skupić to także pozbycie się śladów korozji czy zadrapań lakieru również z zastosowaniem odpowiednich środków, dokładne umycie pojazdu, włącznie z szybami, światłami oraz felgami. Jeżeli stare felgi nie prezentują się zbyt zachęcająco, musimy pomyśleć o ich wymianie, to samo tyczy się również wycieraczek. Możemy postarać się jeszcze bardziej i wywoskować oraz wypolerować nasz pojazd, zważając na takie szczegóły jak reflektory, uszczelki czy opony. Tak przygotowany z zewnątrz pojazd bezsprzecznie zrobi dobre wrażenie i przyciągnie uwagę zainteresowanych kupnem.

Nie możemy zapominać także o wnętrzu samochodu

i pierwszym, co powinniśmy wykonać, będzie pozbycie się wszystkich śmieci i naszych prywatnych rzeczy ze schowków, kieszeni, bagażnika a także opróżnienie popielniczek. Kolejnym krokiem będzie wypranie tapicerki i pozbycie się wszelkich trwałych zabrudzeń oraz uszkodzeń takich jak np. rozdarcia na fotelach. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ich naprawić tanim kosztem, warto będzie zakupić estetyczne pokrowce. Niektórzy podejmują się wyposażenia pojazdu w nowe dywaniki, obicie kierownicy, nakładki na pedały czy gałkę zmiany biegów, jednak nieraz wystarczy po prostu odpowiednio je wyczyścić lub odnowić, aby nie wyjść na zbyt nadgorliwych sprzedawców.

Gdy nasz samochód jest już odpowiednio przygotowany na sprzedaż, możemy zabrać się za jego wycenę i wystawianie ogłoszeń. Właściciele aut bardzo często znacznie zawyżają ich cenę i staje się ona nieadekwatna do rzeczywistej wartości pojazdu, który zamierzamy sprzedać. Oczywiście może być ona nieco wyższa, zwłaszcza kiedy zaznaczamy w ogłoszeniu, że podlega negocjacji, jednak musi być dostosowana do cen podobnych samochodów na rynku. Porównując nasz samochód z innymi, w celu ustalenia konkretnej kwoty, jaką chcemy za niego uzyskać, warto zwrócić uwagę na przebieg, rocznik pojazdu, stan techniczny i przebyte kolizje lub wypadki, wyposażenie oraz ważność ubezpieczenia OC.

Wszystkie te informacje muszą zostać zawarte również w ogłoszeniu, jakie wystawimy. Znaleźć się w nim muszą także konkretne parametry pojazdu i zdjęcia, uwzględniające zarówno wady i zalety. Formułując takie ogłoszenie, możemy postawić się w roli kupującego i zastanowić, co sami chcielibyśmy wiedzieć o samochodzie, który nas interesuje, co może nas odstraszyć a co zachęcić. Ogłoszenie powinno być zrozumiałe i profesjonalne oraz zawierać niezbędne dane kontaktowe i ewentualne informacje dotyczące możliwości obejrzenia samochodu. Warto takie ogłoszenie zamieścić w kilku miejscach i w samym samochodzie np. na szybie umieścić krótki komunikat o sprzedaży auta z numerem telefonu.

Przed sprzedażą należy pamiętać również o zebraniu wszelkich dokumentów pojazdu w jednym miejscu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zjawi się potencjalny kupiec. Wszystkie dokumenty tj. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, karty gwarancyjne oraz serwisowe, umowę kupna i potwierdzenie zakupu polisy OC należy przekazać przyszłemu nabywcy. Odpowiednio powinniśmy przygotować również umowę sprzedaży i pamiętać o tym, aby zgłosić ubezpieczycielowi sprzedaż samochodu.

Podczas spotkań z zainteresowanymi kupnem osobami powinniśmy być pewni siebie i przekonani co do swojej decyzji. Nie powinniśmy także unikać odpowiedzi na pytania i odpowiadać szczerze, gdyż prawda na temat niesprawnego pojazdu i tak wyjdzie na jaw. Jeżeli nie mamy nic do ukrycia, a klient życzy sobie sprawdzenia stanu technicznego pojazdu w autoryzowanym serwisie, powinniśmy się na to zgodzić. Jeżeli klient zapyta, powinniśmy być w stanie odpowiedzieć mu na pytanie o przyczynę sprzedaży auta. Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie, możemy poprosić bardziej doświadczonego przyjaciela o pomoc w prezentacji samochodu i negocjowaniu ceny.