Czy można nagrywać kontrolę drogową?

0
182
Czy można nagrywać kontrolę drogową?
Czy można nagrywać kontrolę drogową?

Znaczna część osób decyduje się na rejestrowanie kontroli drogowej za pośrednictwem kamery lub telefonu. Czy nagrywanie policjanta podczas kontroli drogowej jest legalne?

Zgodne z obowiązującym prawem dopuszcza się w Polsce fotografowanie, filmowanie i nagrywanie funkcjonariusza publicznego będącego na służbie

, tj. policjantów, strażaków, strażników miejskich i gminnych, wojskowych, czy inspektora Inspekcji Transportu Drogowego.

W internecie możemy znaleźć wiele nagrań ukazujących mniej lub bardziej udanych interwencji oraz kontroli drogowych przeprowadzonych przez funkcjonariuszy. Niemal każdy z nas posiada przy sobie smartfon, dzięki któremu w łatwy sposób możemy zarejestrować nagranie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że utrwalanie wizerunku danej osoby może doprowadzić do naruszenia dóbr osobistych. Jeżeli policjant uzna, że jego dobra osobiste zostały naruszone może wystąpić przeciwko nam z powództwem cywilnym.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego czy w stosunku do naszej osoby przeprowadzane są czynności, czy też jesteśmy tylko świadkami zdarzenia nie możemy własnym zachowaniem utrudniać tych działań. Nagrywanie nie może doprowadzać do wystąpienia zakłóceń w czasie kontroli. Policjant nie ma prawa zabrać nam telefonu lub kamery, którym jest rejestrowany. Natomiast dobrze jest w takiej sytuacji poinformować funkcjonariusza o tym, że będzie przez nas nagrywany.

Rozpowszechnianie nagrania

Według obowiązujących przepisów prawnych, w sytuacji, kiedy funkcjonariusz jest jednocześnie osobą publiczną można rozpowszechnić wizerunek bez jego zgody.

Zarejestrowane nagrania nie powinny być rozpowszechniane w sieci bez zgody osoby, której wizerunek jest przedstawiany. Nagrywanie kontroli drogowej może posłużyć w celach dowodowych, natomiast duża część osób dzieli się nagraniami z innymi wrzucając je do internetu, a w taki sposób mogą przysporzyć sobie nieprzyjemnych problemów. Jeżeli osoba, która nagrywała działania szeregowego policjanta, który nie pełni funkcji osoby publicznej, zdecyduje się na ich rozpowszechnienie musi zamazać twarz i zniekształcić głos w taki sposób, aby nie był on rozpoznawalny.

Sąd oraz Prokuratura są organami uprawnionymi do upublicznienia wizerunku w ściśle określonych sytuacjach, takich jak: wydanie listu gończego za osobą lub pozwolenie na publikację osoby wobec której toczy się postępowanie.