Czy słyszeliście może o czymś takim jak Carsharing? Carsharing to system wspólnego użytkowania pojazdów. Jest to bardzo popularna na terenie Europy możliwość wynajmowania samochodu na minuty za pomocą własnego smartfona bezpośrednio z ulicy. Ta opcja małymi krokami zaczyna pojawiać się również w naszym kraju. Na chwilę obecną samochody możemy wynająć w Poznaniu, Trójmieście, Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu.
Samochód wynajmowany na minuty – jak to działa?
Użytkownik, który chciałby skorzystać z wynajmu musi mieć w telefonie zainstalowaną aplikację. Należy się zarejestrować podając nr dowodu osobistego, nr prawa jazdy, nr karty kredytowej lub debetowej. Za pośrednictwem aplikacji należy także wykonać zdjęcie dokumentu prawa jazdy.
Operator w ten sposób udostępnia wszystkim zainteresowanym klientom lokalizację zaparkowanego auta. Na telefonie można sprawdzić, który pojazd znajduje się najbliżej nas. Istnieje także możliwość rezerwacji danego pojazdu – zazwyczaj rezerwacja jest możliwa tylko do 15 minut. Klikając w odpowiednią opcję na swoim smartfonie otwierasz samochód, uruchamiasz go kluczykiem, który jest dostępny w środku lub wciskasz tylko przycisk „START” i tym samym jesteś gotowy do jazdy.
Na koszt wynajmu auta przez kierowcę składa się przejechany dystans oraz czas korzystania z samochodu. W cenie usługi zapewnione jest pełne ubezpieczenie auta, paliwo, sprzątanie a także mycie pojazdu. W przypadku postoju, na który zdecyduje się kierowca np. podczas robienia zakupów jest doliczana dodatkowa opłata.
Dla kogo Carsharing?
Carsharing został stworzony z myślą o tych osobach, które bardzo rzadko korzystają z samochodu albo nie posiadają go w ogóle. Jeżeli zrezygnujemy całkowicie z posiadania własnego auta na rzecz samochodów wynajmowanych na minuty, to z pewnością pozbędziemy się generowania stałych kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu oraz czynności, które są związane z jego utrzymaniem.
Carsharing jest także świetlną alternatywną dla osób korzystających z taksówek oraz Ubera. Osoby, które mieszkają w dużych miastach naszego kraju a nie posiadają własnego samochodu, ponieważ nie opłaca im się go utrzymywać, mogą w ten sposób skorzystać z wygodnego środka transportu. Dzięki temu będą w stanie zrobić zakupy, czy dojechać na umówione spotkanie.
Carsharing a tradycyjna wypożyczalnia samochodów
- Carsharing nie jest ograniczony godzinami pracy,
- rezerwacja, odbiór i zwrot pojazdu są we własnym zakresie użytkownika,
- pojazdy mogą być wypożyczane na określony czas – na minuty, godziny, dni, a także tygodnie,
- ubezpieczenie oraz paliwo jest wliczone w koszt usługi,
- użytkownicy są zarejestrowani w systemie – prawo jazdy zostało zweryfikowane a system płatności zatwierdzony.
Dodatkowe korzyści płynące z systemu Carsharing to przede wszystkim redukcja emisji CO2, która przekłada się na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, a także poziomu hałasu. Samochody elektryczne oraz hybrydowe będą miały dostęp do obszarów miejskich wynikających z zapisu projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Udogodnieniem jest także wydzielenie miejsc postojowych dla pojazdów carsharing w centrum miasta – miejsca zwolnione z opłat w strefie płatnego parkowania.