Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie ma swoją siedzibę na ul. Al. Wyzwolenia 4. Dział Obsługi Klienta na terenie ośrodka jest dostępny w poniedziałek 08:00 – 17:00, od wtorku do piątku 07:30 – 17:00 oraz w soboty od 08:00 – 12:00.
Głównym zadaniem WORD Rzeszów jest organizowanie i przeprowadzanie egzaminów państwowych z części teoretycznej oraz praktycznej wszystkich występujących kategorii prawa jazdy. Egzamin teoretyczny na terenie placówki jest prowadzony za pośrednictwem komputerowego urządzenia egzaminacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o uzyskanie dokumentu prawa jazdy a także dla tych, które podlegają weryfikacji kwalifikacji w tym zakresie. Egzamin praktyczny odbywa się na profesjonalnie przygotowanym placu manewrowym.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego posiada w swojej ofercie szereg różnorodnych szkoleń, kursów oraz warsztatów. Są to między innymi:
• Szkolenie kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, umożliwiające zmniejszenie ilości punktów karnych,
• Szkolenia związane z transportem drogowym – przewóz rzeczy,
• Szkolenia dotyczące osób uprawnionych do kierowania ruchem,
• Kurs na egzaminatora,
• Szkolenie skierowane dla nauczycieli egzaminujących dzieci na kartę rowerową,
• Warsztaty doskonalenia zawodowego egzaminatorów,
• Warsztaty doskonalenia zawodowego instruktorów.
Placówka dysponuje także wysokiej jakości pojazdami przeznaczonymi do egzaminów państwowych z części praktycznej: kategoria B – Hyundai i20, kategoria C – MAN TGE 12.250, MAN LE 15.280, kategoria C+E MAN TGE 12.250 z przyczepą, kategoria D – Solbus ST11, kategoria AM – Junak 901, kategoria A2 – Honda CB500F, kategoria A1 – Honda CBF125, kategoria – A Yamaha XJ6NA.
Na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie jest występuje Mini Miasteczko dla Przedszkolaka. W miasteczku znajdują się między innymi: znaki drogowe, makiety pojazdów, przesuwany sygnalizator świetlny 3-komorowy dla ruchu kołowego, przesuwany sygnalizator świetlny 2-komorowy dla ruchu pieszego, gumowa mata antypoślizgowa oraz elementy pomocnicze. W posiadaniu placówki jest również Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego, które zostało zakupione z funduszy europejskich. Dzięki Mobilnemu Miasteczku Ruchu Drogowego można przeprowadzać praktyczną część egzaminu na kartę rowerową, praktyczną naukę korzystania z dróg przez pieszych, a także organizować zawody rowerowe oraz turnieje BRD.
Ośrodek prowadzi również swoje działania w zakresie opracowania programów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Współpracuje także z organizacjami społecznymi oraz instytucjami pozarządowymi.