System eCall

0
239
System eCall
System eCall

System eCall to ogólnoeuropejski system szybkiego powiadomienia o wypadkach drogowych. Od 1 kwietnia 2018 roku system ten będzie obowiązkowym wyposażeniem samochodów, które trafią na rynek Unii Europejskiej.

Przepisy w tej sprawie zostały już uzgodnione przez Parlament Europejski oraz państwa członkowskie UE w 2014 roku. Ostateczne głosowanie eurodeputowanych nastąpiło w 2015 roku. Czas na wdrożenie miał zapewnić producentom przygotowanie się do ich stosowania.

Bezpieczeństwo na polskich drogach to sprawa, która wymaga w naszym kraju szczególnej uwagi i poprawy. Codziennie słyszymy doniesienia o poszkodowanych osoba w występujących kolizjach drogowych a także wypadkach śmiertlenych. Pomimo tego, że liczba zabitych osób na polskich drogach zmniejsza się to i tak ten problem jest nadal poważny.

W system eCall musi być wyposażony każdy nowy samochód osobowy oraz lekki pojazd dostawczy, który został sprzedawany na terenie Unii Europejskiej od dnia 1 kwietnia 2018 roku. System ten śledzi dane z odbiornika GPS i w razie występującego wypadku za pośrednictwem karty SIM, która jest wbudowana w pojazd, łączy się z centrum ratunkowym i w taki sposób przekazuje wiadomości o zdarzeniu bezpośrednio do służb ratunkowych.

Za pośrednictwem tego systemu, będzie możliwe ręczne lub automatyczne wezwanie pomocy. Będzie to można wykonać za pomocą przycisku wciśniętego przez kierowcę, pasażerów tego pojazdu, czy też świadka wypadku lub automatyczne, które będzie się aktywowało po zderzeniu, dzięki czujnikom w które zostanie wyposażony samochód. Urządzenie zawiadomi najbliżej znajdujące się centrum ratunkowe wykonując nr alarmowy 112. Wśród informacji, które zostaną przekazane są również inne dane, takie jak: lokalizacja oraz marka pojazdu, a także rodzaj używanego paliwa. Tego typu wiadomości zostaną przekazane nawet jeśli pasażer nie będzie w stanie mówić lub będzie nieprzytomny.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało już październiku w 2017 roku, że centra powiadamiania ratunkowego są przygotowane do obsługiwania zgłoszeń z systemu eCall. Resort powiadomił również o tym, że dane, które będą przekazywane nie mogą być rozpowszechniane osobom trzecim bez wyraźnej zgody zainteresowanych.

Należy także pamiętać o tym, że system eCall nie jest czymś w rodzaju „czarnej skrzynki”, którą montuje się na pokładzie samolotu. Urządzenie rejestruje tylko kilka wybranych danych tuż przed wypadkiem żeby ustalić położenie oraz kierunek pojazdu. Manewry, które zostają wykonywane przez kierowcę nie podlegają w żaden sposób rejestracji. Karta SIM, w którą został wyposażony samochód jest uśpiona, a jej aktywacja następuje w momencie wypadku.