Mniejsze tablice rejestracyjne od 1 lipca 2018 roku

0
335
Mniejsze tablice rejestracyjne od 1 lipca 2018 roku
Mniejsze tablice rejestracyjne od 1 lipca 2018 roku

Duża zmiana nastąpi dla kierowców, kiedy od dnia 1 lipca 2018 roku będzie można zamówić mniejsze tablice rejestracyjne o zwężonej czcionce.

O tym fakcie poinformował sam Minister Infrastruktury i Rozwoju Andrzej Adamczyk „Od 1 lipca będzie można zamawiać tablice z czcionką zwężoną i tablice o innych wymiarach niż standardowe, czyli tak zwane tablice amerykańskie”. 

Tablice rejestracyjne przypominać będą te, które posiadają użytkownicy pojazdów w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach azjatyckich. Dzięki temu będą pasowały do samochodów, które są sprowadzane właśnie z tych miejsc.

Wymiary standardowej tablicy rejestracyjnej wynoszą 520 mm na 114 mm – tablica jednorzędowa lub 305 mm x 214 mm (tablica dwurzędowa). Natomiast pojazdy w USA czy Japonii opracowano pod tablice o wymiarach 305 mm na 115 mm. W takiej sytuacji właściciele samochodów importowanych muszą zazwyczaj wyginać tablice rejestracyjne, ponieważ te, które są wyprodukowane nie są w stanie zmieścić się w fabrycznie przystosowanych do tego celu miejscach.

Na chwilę obecną Minister Infrastruktury i Rozwoju nie podał również do wiadomości, czy za zmniejszone tablice rejestracyjne trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Zmiany dla kierowców w kwestii rejestrowania pojazdów

Minister poinformował także o tym, że resort prowadzi prace dotyczące zakresu prawnych regulacji, aby można było rejestrować pojazd w miejscu dokonania transakcji czy też zamieszkania, a nie w urzędzie właściwym odpowiadającym dla adresu zameldowania.

Przygotowujemy też projekt zmian w przepisach, które pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych na wniosek kupującego. Tablic, które były na samochodzie przed jego zakupem. Nie trzeba więc będzie kupować nowych tablic, co przyniesie kierowcom pewne oszczędności” – powiedział szef resortu infrastruktury.

Prowadzenie samochodu bez wymaganych dokumentów

Kierowcy czekają także na inaugurację możliwości jazdy bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczenia OC.

Przygotowujemy podstawy prawne, aby kierowca nie musiał mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Platforma Cepik 2.0 powinna zapewnić już dostęp do tych informacji” – poinformował minister.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here