Klimatyzacja samochodowa jest genialnym wynalazkiem, której nie da się nie lubić, kiedy nadchodzą upalne dni. Kiedyś była czymś luksusowym, a w dzisiejszych czasach jest standardowym wyposażeniem samochodu. Niestety nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji może się przyczynić do wystąpienia przeziębienia.
Osoby korzystające z klimatyzacji mogą być wtedy narażone na wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból głowy, podrażnienie dróg oddechowych a także oczu.
Dla każdego z nas podczas letnich upałów najważniejszy jest odpowiedni komfort cieplny. Taki stan, w którym nasz organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego. Optymalna temperatura dla człowieka mieści się w przedziale od 23-26 stopni Celsjusza.
Klimatyzacja schładza wnętrze naszego samochodu w upalne dni. Podczas wykonywania długich tras zmniejsza senność kierowcy oraz jego zmęczenie, a także ma wpływ na komfort psychiczny. Jest też druga strona medalu korzystania z klimatyzacji, która może się okazać przekleństwem dla każdego kierowcy. Z reguły dzieje się tak, kiedy używamy jej w nierozsądny sposób.
Kiedy wsiadamy do auta, które jest bardzo mocno rozgrzane, zazwyczaj popełniamy dwa błędy – wsiadamy, uruchamiamy silnik i włączamy klimatyzację na najwyższe obroty lub uruchomienie następuje dopiero po przejechaniu kilku kilometrów, znajdując się w zamkniętym pojeździe, w którym temperatura może dochodzić do kilkudziesięciu stopni.
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią różnicę temperatur występującą w samochodzie do tej, która panuje na zewnątrz. Różnica temperatur w bardzo upalne dni nie powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza. Podczas poruszania się po mieście zaleca się, aby ta różnica była jeszcze mniejsza i wynosiła 5 stopni Celsjusza. Tak dokładną temperaturę są w stanie ustawić kierowcy samochodów, którzy posiadają automatyczną klimatyzację. Natomiast posiadacze aut z klimatyzacją ręczną mogą nie być tak precyzyjni.
Unikajmy także ustawiania nawiewów bezpośrednio na pasażerów. Najlepiej będzie, kiedy skierujemy je na nogi albo na szybę, wtedy wnętrze się szybko schłodzi a my nie będziemy narażeni np. na zapalenie zatok czy ucha.
Aby nasza klimatyzacja działała poprawnie nie możemy zapominać o jej serwisowaniu. Raz na jakiś czas powinniśmy wymienić filtr kabinowy, ponieważ występujące w nim zanieczyszczenia mogą źle wpływać na nasze samopoczucie oraz sprawić, że układ klimatyzacji nie będzie działał w wydajny sposób.