Hamowanie silnikiem

0
1639
Hamowanie silnikiem 2
Hamowanie silnikiem 2

Hamowanie silnikiem to element techniki jazdy, dzięki któremu możemy poprawić bezpieczeństwo jazdy, a także zmniejszyć spalanie paliwa. Nie jest to prosty sposób hamowania, jak zatem w prawidłowy sposób go stosować?

Hamowanie silnikiem to przede wszystkim wytracanie prędkości pojazdu poprzez prawidłowe redukowanie biegów. W trakcie hamowania silnikiem nasz pojazd nie zużywa w ogóle paliwa w przeciwieństwie do jazdy na luzie bez wrzuconego biegu.  Jest to bardzo ważna zaleta zwracając uwagę na występujące ceny paliwa. Korzyści można zauważyć nie tylko na zużyciu paliwa, ale również na częściach naszego samochodu – hamując w ten sposób oszczędzamy klocki oraz tarcze hamulcowe.

Ten element techniki powinniśmy stosować podczas codziennej jazdy, ale także jest on bardzo przydatny podczas zjeżdżania ze wzniesień, ponieważ w przeciwnym razie może grozić nam zagotowanie płynu hamulcowego, co wiąże się z utratą zdolności hamowania.

Jak hamować biegami?

Aby wykonać płynnie hamowanie silnikiem należy pomału redukować po jednym biegu nie doprowadzając przy tym do sytuacji, w której samochód będzie się „dławił” czy też przygasał. Zwracajmy również uwagę na działanie obrotomierza, ponieważ zgranie tych dwóch elementów jest potrzebne do prawidłowego oraz efektywnego hamowania.

W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o zdjęciu nogi z gazu, ponieważ w ten sposób nasz samochód zacznie zwalniać. Starajmy się jak najpóźniej zredukować bieg na niższy, przy czym wcześniej wciskamy pedał sprzęgła. W momencie wrzucenia biegu powoli puszczamy sprzęgło, tak aby nie było szarpnięcia. W taki oto sposób utrzymujemy hamowanie, aż do momentu pełnego zatrzymania się pojazdu – możemy się także wspomagać zwykłym hamulcem nożnym trzymając przez cały czas nogę na hamulcu.

Zagrożenia oraz wady hamowania silnikiem

Jeżeli zaczniemy hamować silnikiem na śliskiej nawierzchni i nieumiejętnie zredukujemy biegi, to taka sytuacja może doprowadzić do wpadnięcia pojazdu w niebezpieczny dla nas poślizg. Nie hamujemy silnikiem w trakcie pokonywania zakrętu – wykonajmy to przed albo po nim. Niestety mocne szarpnięcie na łuku może wywołać przykre konsekwencje. Starajmy się również nie jeździć na tzw. luzie.

Hamowanie silnikiem na egzaminie praktycznym na prawo jazdy

Kandydaci na kierowców, którzy ukończą kurs w Ośrodku Szkolenia Kierowców, będą musieli wykazać się także umiejętnościami zawartymi w poszczególnych zadaniach na egzaminie, jest to między innymi hamowanie silnikiem przy zatrzymaniu i zwalnianiu oraz właściwa zmiana biegów.

Egzaminator będzie oceniał sprawną i dynamiczną zmianę biegów a także umiejętności związane z hamowaniem silnikiem. Zgodnie z przepisami osoba egzaminowana powinna włączyć co najmniej czwarty bieg przed osiągnięciem prędkości 50 km/h, a zmianę biegów należy wykonać kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę.

Hamowanie silnikiem oraz zmiana biegów właściwa dla energooszczędnej jazdy, będzie dotyczyła wyłącznie egzaminu państwowego przeprowadzonego w zakresie kategorii B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E.