Jak przebiega kontrola kierowców?

0
210
Jak przebiega kontrola kierowców? 2
Jak przebiega kontrola kierowców? 2

Moment zatrzymania naszego pojazdu przez funkcjonariuszy Policji nie należy do najprzyjemniejszych. Z pewnością dla większości kierowców to dość stresująca chwila, nawet jeżeli nie zrobili nic złego. Zdecydowanie warto posiadać wiedzę na temat tego, jak prawidłowo zachować się podczas występującej kontroli. Przepisy dokładnie określają, jak powinno wyglądać zatrzymanie pojazdu i co musi wykonać każda ze stron.

Funkcjonariusze mają prawo zatrzymać pojazd do kontroli, niezależenie od tego czy znajdują się w pojeździe, czy też są poza nim. Kontrola, która jest przeprowadzana w terenie zabudowanym nie obliguje policjanta, do tego aby był ubrany w mundur. Osoba uprawniona, która nie ma na sobie munduru w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymania pojazdu, a w momencie występowania niedostatecznej widoczności latarką ze światłem barwy czerwonej. Warto również dodać, że nieumundurowany funkcjonariusz ma obowiązek okazania legitymacji służbowej na samym początku kontroli.  Natomiast policjant, który jest umundurowany w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub za pomocą ręki.

Kontrola drogowa może nastąpić w każdym miejscu, które zostanie wskazane przez policjanta. Zatrzymanie pojazdu nie może utrudniać ruchu oraz zagrażać bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W trakcie zatrzymania pojazdu należy trzymać ręce na kierownicy, nie można wyłączać silnika, odpinać pasów bezpieczeństwa a także opuszczać pojazdu bez wydanego polecenia ze strony funkcjonariusza. Przede wszystkim należy zachować spokój. Policjant musi nam przekazać takie informacje, jak stopień, imię i nazwisko, nazwę jednostki oraz powód samego zatrzymania. Legitymacja służbowa w przypadku umundurowanego funkcjonariusza jest przedstawiana jedynie na prośbę kierującego.

Policjant podczas kontroli ma prawo wydawać polecenia, zweryfikować wymagane dokumenty kierującego oraz pojazdu, zbadać stan trzeźwości prowadzącego samochód, a także pasażera jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mógł kierować autem. Funkcjonariusz może również sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu oraz przeszukać zawartość bagażu i przewożonego ładunku, ale tylko w sytuacji kiedy zachodzi podejrzenie, że kierujący mógł popełnić czyn zabroniony. Policjant może wezwać kierowcę do radiowozu w celu pokazania zarejestrowanego nagrania lub gdy kierowca może stać się świadkiem zaistniałego zdarzenia drogowego.

Osoby uprawnione mogą tymczasowo odebrać nam samochód. Takie sytuacje zdarzają się wtedy, kiedy kierowca jest w stanie nietrzeźwości, nie posiada wymaganych dokumentów, przekroczył maksymalną liczbę punktów karnych, nie opłacił składki ubezpieczenia OC, a także gdy pojazd jest w bardzo kiepskim stanie technicznym.