Podatek od zakupu samochodu

0
251
Podatek od zakupu samochodu
Podatek od zakupu samochodu

Każda osoba, która nabywa samochód musi pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności. Chodzi tutaj nie tylko o rejestrację pojazdu, ale także należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jeżeli podczas zakupu pojazdu samochodowego nie otrzymaliśmy faktury VAT tylko tradycyjną umowę kupna-sprzedaży, to w takiej sytuacji mamy obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W takiej sytuacji należy wypełnić formularz PCC-3 i uiścić należny podatek. Jego wysokość od kilkunastu lat się nie zmienia i obecnie wynosi 2% liczone od wartości samochodu.

Podatek ten należy zapłacić do 14 dni od daty na umowie kupna-sprzedaży. Jeżeli wartość rynkowa pojazdu wynosi np. 10 000 złotych to podatek PCC będzie nas kosztował 200 zł, które trzeba będzie odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Jeżeli zdarzyłaby się taka sytuacja, że osoba kupująca zapomniała o zapłaceniu tego podatku, a urzędnicy sami nie upomnieli się o należną kwotę, to w takiej sytuacji można się zrehabilitować. W Urzędzie Skarbowym należy złożyć oświadczenie tzw. czynny żal,                        w którym na piśmie dana osoba przyznaje się do popełnionego błędu i opłaca kwotę podatku razem z nałożonymi odsetkami, ale już bez kary finansowej.
Oprócz standardowych form dostarczenia deklaracji PCC-3 do Urzędu Skarbowego można również skorzystać z formularza on-line i pieniądze przesłać przelewem na nr rachunku, który znajduje się na stronie Izby Skarbowej. W takiej sytuacji nie wymaga się podpisu elektronicznego.
Kiedy nie trzeba płacić za PCC?
Ustawodawca przewidział również sytuacje, które zwalniają z obowiązku zapłaty tego podatku. Z tego obowiązku zostały zwolnione transakcje, które nie przekraczają kwoty 1000 złotych. Jeżeli nabywany pojazd pochodzi od podmiotu, który jest płatnikiem VAT obowiązkowy podatek PCC nie występuje. Zwolnione z opłat są również osoby niepełnosprawne, które kupują samochód na swój własny i prywatny użytek, bez względu na wartość tego pojazdu. Podatkiem nie są też objęte transakcje, które zostały zawarte za granicą, nawet jeżeli pojazd jest zarejestrowany w kraju.