Rodzaje bieżnika opony

0
682
Rodzaje bieżnika opony
Rodzaje bieżnika opony

Odpowiedni rodzaj bieżnika ma wpływ przede wszystkim na poziom zużycia opony, spalanie paliwa oraz poprawia komfort kierowcy w trakcie prowadzenia pojazdu. Kiedy nadchodzi czas na to, aby zmienić opony okazuje się, że na rynku występują modele ogumienia z różnymi bieżnikami.

Bieżnik jest częścią opony, która ma ciągły i bezpośredni kontakt z jezdnią. Dlatego odpowiedni wybór bieżnika, który jest dostosowany do sposobu korzystania z auta, jest bardzo ważną rzeczą. Części składowe bieżnika to:

  • bloki i żebra – elementy, które tworzą bieżnik; żebro ciągnie się po obwodzie i jest zaopatrzone w liczne poprzeczne rowki,
  • lamelki –  to wąskie szczeliny, których zadaniem jest odprowadzenie wody,
  • rowkowanie bieżnika – są niezbędne podczas usuwania wody, która znajduje się pod oponą na mokrych nawierzchniach.
  • rowki bieżnika – to wklęsła część opony; rowki mają wpływ na jakość opony, a także poprawiają efektywność hamowania.

W oponach samochodowych możemy wyróżnić trzy główne rodzaje bieżników:

  • Bieżnik symetryczny – jest najprostszym i najstarszym modelem technologicznym bieżnika. Charakterystyczną cechą tego typu jest taki sam wzór na obu połówkach. Zazwyczaj takie ogumienie ma zastosowanie w niedrogich samochodach, które nie rozwijają dużych prędkości i odpowiadają kierowcom, którzy poruszają się głównie po mieście. Niestety nie możemy tutaj oczekiwać dużej przyczepności, natomiast ich cena nie jest wysoka oraz posiadają niższe opory toczenia.
  • Bieżnik asymetryczny – najbardziej zaawansowany typ bieżnika, który niesie ze sobą szereg korzyści. Ma różny wzór bieżnika po obu stronach. Zewnętrzna część jest odpowiedzialna za utrzymanie przyczepności podczas jazdy w zakręcie, wewnętrzna natomiast ma odprowadzać wodę spod opony w trakcie jazdy na mokrej nawierzchni. Tego typu opony są dosyć drogie. Należy również zwrócić uwagę na stosowane oznaczenie INISIDE/OUTSIDE podczas montażu.
  • Bieżnik kierunkowy – ten typ posiada symetryczne rowki po jednej i drugiej stronie. Na podłożu zostawiają ślad litery „V”. Ich cechą charakterystyczną jest doskonałe odprowadzanie wody spod opony podczas poruszania się na mokrej nawierzchni. Muszą być zamontowane      w sposób zgodny z przewidzianym przez producenta kierunkiem toczenia – na ich boku występuje oznaczenie ROTATION. Bieżnik kierunkowy jest znacznie częściej stosowany przy szybszych samochodach. Wadą jest konieczność montowania opony zgodnie z kierunkiem jazdy.