Czym spowodowane jest rozerwanie opony i jak sobie z nim poradzić?

0
509
Samochód z rozerwaną oponą

Stan opon w naszym samochodzie ma znaczący wpływ na komfort, bezpieczeństwo, a nawet koszty jazdy. Dlatego bardzo ważne jest aby właściciele aut regularnie kontrolowali stan swoich opon oraz sprawdzali ich ciśnienie.

Pierwsze, co powinniśmy kontrolować w naszych oponach, to ich wiek oraz stopień zużycia. Opony, które mają więcej niż 10 lat od daty produkcji nie nadają się już do jazdy, gdyż po tak długim czasie guma traci swoje właściwości. Ważny jest również sposób przechowywania opon, ponieważ robienie tego w niewłaściwy sposób również może się przyczynić do znacznej utraty czasu ich przydatności. Stopień zużycia opony można ocenić natomiast po głębokości bieżnika oraz widocznych uszkodzeniach.

Co wpływa na szybsze zużywanie opon?

Ogromny wpływ na stan naszych opon i ich niszczenie ma nieodpowiednie ciśnienie powietrza wewnątrz. Zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje szybsze ścieranie się bocznej części bieżnika. Ponadto opony nie przylegają wtedy do jezdni całą powierzchnią, co przekłada się na ich znacznie niższą przyczepność podczas jazdy i zwiększenie ryzyka wpadnięcia w poślizg podczas pokonywania zakrętów czy hamowania.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach jest jeszcze bardziej niebezpieczne, gdyż wtedy dochodzi do ścierania zewnętrznej części bieżnika i bardzo szybkiego niszczenia opon. Ma miejsce wtedy również zbyt duże stykanie się części opony z nawierzchnią drogi, co zazwyczaj jest odczuwalne przez kierowcę i pogarsza komfort jazdy. Takie zaniedbanie przekłada się także na mniej ekonomiczną jazdę, ponieważ niedobór powietrza w oponach powoduje większy opór ich toczenia po jezdni, co przekłada się na bardziej wytężoną pracę silnika, który w tym czasie potrzebuje więcej paliwa. Jednym słowem, niskie ciśnienie w oponach to większy pobór paliwa.

Rozerwana opona

Właśnie to bagatelizowanie pogorszenia stanu opon plus zbyt niskie ciśnienie jest najczęściej powodem wystrzelenia opony podczas jazdy. Wystarczy, że przy zwiększonej prędkości pojazd najedzie na jakiś uszkodzony fragment drogi lub przedmiot leżący na niej i z dużym prawdopodobieństwem taka opona ulegnie rozerwaniu.

Jak należy się zachować podczas takiego zdarzenia?

Rozerwanie opony jest odczuwalne przez kierowców, którzy zazwyczaj w takich momentach odruchowo naciskają pedał hamulca. Otóż najlepiej w takiej chwili trzymać mocno kierownicę i pozwolić na to aby samochód sam wytracił na prędkości, jednocześnie szukając bezpiecznego miejsca przy drodze, na które możemy zjechać. Należy upewnić się, że miejsce, w którym stoimy, nie powoduje zagrożenia zarówno dla nas jak i innych uczestników ruchu. Jeżeli nie mamy pewności, możemy spróbować przetoczyć samochód nieco dalej, o ile jest to możliwe. Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie miejsca zdarzenia i wezwanie pomocy.

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Oprócz regularnego kontrolowania stanu ogumienia pod kątem zużycia i ewentualnych uszkodzeń, o którym pisaliśmy wcześniej, warto co jakiś czas sprawdzać ciśnienie w oponach. Informacji o tym, jakie właściwe ciśnienie w oponach przewidziane jest przez producenta naszego samochodu możemy szukać na wewnętrznej stronie drzwi pojazdu. Najlepiej stosować się do tych zaleceń i co jakiś czas sprawdzać albo za pomocą manometru, który można nabyć do własnego użytku, albo na stacjach paliw za pomocą takich samych stacjonarnych urządzeń. Takiej kontroli warto dokonywać przynajmniej raz w miesiącu.